30 APS students earn silver and gold at state science and engineering fair

Thirty APS students earned gold and silver key awards at the 62nd Georgia Science and Engineering Fair held earlier this month in Athens. Winning students were culled from several levels of competition involving math and science projects and student presentations. Projects were evaluated based on the students’ use of the scientific method in developing their theories and conclusions.

The following students received special recognition and awards for their outstanding performance, after the jump:

Georgia Soil & Water Conservation Society Chapter Award Senior Division
Lucy Leonard, Grady High School
Sponsoring Teacher: Nikolai Curtis

H O Lund Entomology Club Award 2nd Place Senior
Lucy Leonard, Grady High School
Sponsoring Teacher: Nikolai Curtis

University of Georgia Cellular Biology Department Award Senior Division
Brian Jones, Carver School of Health Science and Research
Sponsoring Teacher: Malaika Jordan
Supporting Research Scientists: Dr. Margaret Rohrbaugh

Georgia Junior Academy of Science Georgia ISEF Recognition Award
Lucy Leonard, Grady High School
Sponsoring Teacher: Nikolai Curtis

Maza Rose Tchedou, Carver School of Health Science and Research
Sponsoring Teacher: Malaika Jordan
Supporting Research Scientists: Dr. Margaret Rohrbaugh

1st Place – Blue Junior Division
Emma Kasper and Emma Petersen, Inman Middle School
Sponsoring Teacher: Pamela Andrews

1st Place – Blue Senior Division
Brian Jones, Carver School of Health Science and Research
Sponsoring Teacher: Malaika Jordan
Supporting Research Scientists: Dr. Margaret Rohrbaugh

2nd Place – Red Junior Division
Ron Sanders, Brown Middle School
Sponsoring Teacher: Leslie Robertson

3rd Place – White Junior Division
Arion Johnson and Altameshia Kennedy, Coan Middle School
Sponsoring Teacher: Maria Carlson 

Daniel Minor, Inman Middle School
Sponsoring Teacher: Pamela Andrews

Jianna Justice and Estella Dieci, Sutton Middle School
Sponsoring Teacher: Amy Stevenson

 3rd Place – White Senior Division
Isabelle Taft and James May, Grady High School
Sponsoring Teacher: Graham Balch

Maza Rose Tchedou, Carver School of Health Science and Research
Sponsoring Teacher: Malaika Jordan
Supporting Research Scientists: Dr. Margaret Rohrbaugh

4th Place – Green Junior Division
Gregory Haynes, Inman Middle School
Sponsoring Teacher: Roseena Hussain

 Gabriel Kovacs, Inman Middle School
Sponsoring Teacher: Barbara Copney

4th Place – Green Senior Division
Lucy Leonard, Grady High School
Sponsoring Teacher: Nikolai Curtis

The following students participated in the 62nd GSEF:
Devonte Fearon            Bunche Middle School
Ellise Canty                  Coretta Scott King Middle School
Zach Davis                   Inman Middle School
Riley Erickson              Inman Middle School
Willie Hixon                  Price Middle School
Noren Merrit                Young Middle School
Keith Jones                  Carver School of Health Science and Research
Joy Mitchell                  Carver School of Health Science and Research
Julia Davis                    Carver School of Health Science and Research
DeWarren Rose           Carver School of Health Science and Research            
Edward Mosley            Fredrick Douglas High School
Jordan Carter               Benjamin E. Mays High School
Camille Harris               Grady High School
Kim Vu                        South Atlanta School of Health Science
Alyssia Clore                South Atlanta School of Health Science

Lucy Leonard (Grady High School) and Maza Rose Tchedou (Carver School of Health Science and Research) will represent Atlanta Public Schools at the International Science and Engineering Fair (ISEF) in May in San Jose, Calif.

Leave a Reply

Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: