Douglass Girls, Therrell Boys Two Wins Away from Back-to-Back Championships

The Douglass girls will face Early County on Saturday, February 29, 6 p.m., in the GHSA Class AA semifinals at Georgia College and State University.

The Douglass girls and Therrell boys are two wins away from repeating as state basketball champions!

Both teams advanced to Saturday’s Georgia High School Association (GHSA) Class AA state semifinals with wins this week in the quarterfinal round over Washington County High School; the Douglass girls won Washington County, 56-53, while the Therrell boys won, 57-55.

The Douglass girls, who have a record of 24-5, will face Early County (26-4), Saturday, February 29, 6 p.m., at Georgia College and State University in Milledgeville. Early County is the same team the Astros defeated in last year’s state championship game. Immediately following that game, the Therrell boys, who have a record of 24-7, will face Chattooga County (24-6).

The Therrell boys will face Chattooga County on Saturday, February 29, 8 p.m., in the GHSA Class AA semifinals at Georgia College and State University.

The two defending state champions are the last of 10 Atlanta Public Schools teams that advanced to the state playoffs this season. The list includes the Maynard Jackson girls, winners of the Region 6 title in Class AAAAA, along with the girls teams from Grady, South Atlanta and Therrell, and the boys teams from Carver, Douglass, Drew Charter and Maynard Jackson.

Wrestling
APS was represented in the GHSA state wrestling championships, which took place February 13-15, by the following student athletes:  Seth Fagin, North Atlanta; Lamedia Hughley, Washington (girls’ division); Sophia Little, Grady (girls’ division); and R-Son Stone and Earnest Wilson, South Atlanta.

Swimming
Grady and North Atlanta High School represented APS in outstanding fashion at the GHSA state swimming and diving championships, which took place February 6-8.

The the North Atlanta girls placed seventh and the boys placed eighth in Class AAAAAA, while the Grady girls team placed ninth and the boys placed 12th in Class AAAAA. Here are some of their outstanding results:

GRADY

Boys 200 meter Freestyle Relay – 5th

Girls 200m Freestyle Relay – 12th

Boys 400m Freestyle Relay – 10th

Girls 400m Freestyle Relay – 2nd

Boys Medley Relay – 11th

Girls Medley Relay – 11th

Maggie Watkins (500m Free) – 4th

Maggie Watkins (200m Free) – 9th

Jory Richardson (200m Individual Medley) – 12th

Jory Richardson (100m Backstroke) – 11th

Ari Ramsey (200m Individual Medley) – 21st

Ari Ramsey (100m Freestyle) – 10th

Kai McGale (50m Freestyle) – 10th

Keaton Tsepas (500m Freestyle) – 14th

Liam Bray (500m Freestyle) – 17th

Liam Bray (200 Individual Medley) – 14th

NORTH ATLANTA

Girls:

200m Medley Relay – 9th

200m Freestyle Relay – 6th

400m Freestyle Relay – 6th

Erin Hicks 200m Freestyle – 7th; 100m Butterfly – 5th

Taylor Hicks 100m Backstroke – 7th

Hannah Dabney 50m Freestyle – 6th 

Boys:

200m Medley Relay – 7th

200m Free Relay – 9th 

400m Free Relay – 4th

Ben Aspinwall 100m Freestyle – 12th 

Ben Steele 200m Freestyle – 9th; 500m Freestyle – 9th; 400m Freestyle Relay – 4th

Matt Steele 200m Individual Medley – 3rd; 100m Breast stroke – 3rd 

Leave a Reply

Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: